fbpx
SK: +421 918 651 170 info@besatravel.eu
SK: +421 918 651 170 info@besatravel.eu

Informace o Egyptě

EGYPT – ZÁKLADNÍ INFORMACE

Egypt je arabská země, kde 94% populace tvoří muslimové, 4 – 6% křesťané. Celkově se odhaduje že počet Egypťanů je od 94 -100 milionů. Proč odhaduje? Protože tu máme ještě takzvaných pouštních mužů (beduíni – původ slova pochází z francouzského slova Bedouin) a ty nemají žádné průkazy totožnosti. Další důvod odhadu egyptské populace je ten že každých 37 sekund se v Egyptě narodí dítě.

Káhira (arab. القاهرة – al-Káhira, angl. Cairo) je hlavní a největší město Egypta. Egypťané volají Káhiru i Egypt (arab. مصر – Misr) což ilustruje její významné postavení v zemi. Leží na ploše 214 km² na březích a ostrovech řeky Nil, na severním konci její pouštního údolí, v místě kde se začíná rozvětvovat do své delty.

Město má asi 6,7 milionu obyvatel a dalších asi 10 milionů obývá širší metropolitní oblast, takže Káhira je jedenáctá nejlidnatější metropolitní oblast světa a současně nejlidnatější město Afriky.

Je významným kulturním a duchovním centrem arabského a islámského světa, kterým se stala už ve středověku. Kosmopolitní charakter dodává městu i přítomnost početné koptské křesťanské menšiny, protože Káhira je také centrem koptské ortodoxní církve v Egyptě.

PAMÁTKY A MÍSTA, KTERÉ SE VYPLATÍ NAVŠTÍVIT

Údolí králů (arab. وادي الملوك – Vádí al-mulúk) je údolí v Egyptě, které sloužilo jako pohřebiště faraónů a jiných vysoce postavených osob v období Nové říše, od 18. po 20. dynastii. Rozděluje se na Východní údolí a Západní údolí. Ve Východním údolí je dosud nalezeno 65 hrobek a nacházejí se zde nejvýznamnější hrobky. Některé jsou přístupné veřejnosti už od starověku, ale ze 65 hrobek nejsou veřejnosti přístupné skoro žádné, protože na většině z nich pracují restaurátoři. Prvním, zde pohřbeným panovníkem byl zřejmě Thutmose I., což bylo kolem r. 1512 před Kr. Nejznámější hrobkou je hrobka č. 62, která patří panovníkovi Tutanchamon. Hrobku objevil v r. 1922 Howard Carter.

Oficiální název pohřebiště ve starověkém Egyptě byl Velká a majestátní nekropole milionů let faraonů, života, síly, zdraví západně od Théb, nebo zkráceně Velké pole (staroeg. Ta-sechet-maat).

Zádušní chrám královny Hatšepsut – egyptský klenot

Jeden z nejkrásnějších chrámů byl zčásti zničen žárlivým synem. Zádušní chrám královny Hatšepsut se nachází na západním břehu Nilu, při Dél el-Bahrí v Egyptě. Byl postaven na počest královny Hatšepsut, nevlastní matky faraóna Thutmose III., Která po dvě desetiletí vládla zemi.

Chrám je známý i pod jinými jmény, například Dél el-Bahrí, což v překladu znamená severní klášter, nebo i Džeser-džeseru, v překladu nejposvátnější z posvátných. Navrhl ho údajný milenec královny, Senenmut.

Podle dochovaných záznamů trvala stavba chrámu 15 let, mezi 7. a 22. rokem vlády královny. Ta dala vytesat chrám do hory el-Qurna, která nad chrámem vytvořila přirozenou pyramidu. Místo bylo vybráno i pro svou strategickou pozici přímo uprostřed cesty mezi chrámem Amona a chrámem v Karnaku. Nedaleko stála i její hrobka.

Chrám sestává ze tří teras, ve kterých se nacházejí sloupořadí, a do druhého a třetího patra vede rampa. V interiéru se kdysi nacházely mnohé sochy připomínající vládu královny, ale po její smrti jejich dal faraon Thutmose III. zničit, spolu s částí chrámu a okolím. Podle záznamů se před chrámem při jeho vzniku nacházeli stromy.

Luxor (arab. الأقصر – al-Ukṣur) je aktuální název jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších míst Egypta, které leží asi 700 kilometrů od Káhiry.

Nejstarší známý název byl Veset (starogr. Théby), zpočátku malé město na Nilu. V polovině 16 stol. před Kr. se stalo základnou pro osvobozující boj Egypťanů proti Hyksósům. Po vítězné válce se stalo důležitým náboženským a správním střediskem a hlavním městem nové sjednocené říše. Město je postaveno v souladu s pravidly egyptského náboženství: východ slunce je symbolem zrození, resp. života, západ je symbolem smrti. Proto všechny chrámy, obytné domy a jiné budovy sloužící živým byly postaveny na východním břehu Nilu. Západní břeh byl pohřebištěm, jsou na něm situovány významná místa jako např. údolí králů, údolí královen, chrám královny Hatšepsut a jiné. Karnak je název slavného kláštera ve Vesetu.

V současnosti je Luxor významným turistickým centrem.


Egyptské národní muzeum

V Egyptském národním muzeu se nachází více než 140.000 exponátů ze starověkého a středověkého Egypta.

V muzeu jsou dvě hlavní podlaží, a to přízemí a první patro.

Přízemí obsahuje rozsáhlou sbírku starověkých papyrů a mincí. Z papyrů zůstaly už jen malé fragmenty. Jsou napsány v různých starověkých jazycích včetně řečtiny, latiny, arabštiny a staroegyptských hieroglyfů. Mince jsou vyrobeny z různých kovů, zejména ze zlata, stříbra a bronzu, a jsou nejen egyptského, ale i řeckého, římského a islámského původu. Pomohli při různých výzkumech o staroegyptském obchodě. Kromě papyrů a mincí jsou v přízemí i artefakty z období Nové říše (sochy, stoly a rakve / sarkofágy).

V prvním patře jsou artefakty z hrobek různých faraonů z Údolí králů.


V CENTRU HURGHADY DOPORUČUJEME I VYNIKAJÍCÍ ČESKOU RESTAURACI A BAR: PRAHA CAFE

Praha Cafe Vám nabízí vynikající českou kuchyni, bar s českým alkoholem a samozřejmě čepovaným českým pivkem.

Galéria